Ortopedi ve Travmatoloji
Ortopedi ve Travmatoloji
Prof.Dr. Bülent AKSOY
Randevu AL
Randevu AL
Cerrahi

Dirsekte Bursit

DİRSEK BURSİT

DİRSEKTE BURSİT (OLEKRANON BURSİTİ)

Dirsek bursası (olekranon bursası), dirseğin hareketli cildi ile kemik dokuları arasında normalde düz ve belirgin olmayan cildin kemiğin üstünden kolayca kaymasını sağlayan içi sıvı dolu bir kesedir. Kesenin imflamasyonuna bursit denilir. Olekranon bursiti (dirsekte bursit), kesede şişme ve dirsek arkasında yumuşak içi sıvı dolu izlemini veren yumru bir kitle şeklinde görülür.

 

Olekranon Bursitinin nedenleri nelerdir?

Olekranon bursiti; dirseğini sert zeminlere dayayarak çalışma alışkanlığı olan kişilerde kronik irritasyonla geliştiği gibi bölgeye gelen ani darbe ve çarpmalar da bursa da emflamasyona ve şişliğe yol açar. Bunun yanı sıra açık yaralanmalar, cildi delen yaralanmalarla, olekranon bursası dış ortamla temas haline geçerek enfekte olabilir. Ayrıca gut hastalığı, romatoid artrit gibi hastalıklarda da dirsekte bursitis görülebilir.

 

Olekranon Bursitisinde tanı nasıl koyulur?

Olekranon bursitisinde, dirsek arkasında yumuşak şişlik ilk bulgudur. Bursa kesesi büyüme gösterince kese duvarlarına yaptığı bası ile ağrıya neden olur. Bunun yanında eğer olekranon bursitisinin üzerine enfeksiyon eklenirse, bölgede kızarıklık ve ısı artışı görülür. Enfeksiyon kontrol edilmez ise sistemik ateş ve enfeksiyon bulguları gelişebilir. Hastalara tanıda sıklıkla dirsek radyografisi çektirilerek bursitise neden olabilecek yabancı cisim veya kemik çıkıntı varlığı araştırılır.

 

Olekranon Bursitinde tedavi nedir?

Enfekte olekranon bursitislerinde ilk yaklaşım kese içine bir iğne ile girilerek bursa sıvısının çekilmesi ve sıvıda mikrobiyolojik inceleme yapmaktır. Daha sonra uygun antibiyotik verilir. Enfekte olmayan dirsek bursit olgularında kese içi sıvının boşaltılması kompressif bandaj ve antiemflamatuvar tedavi uygulanır. Bu tedavilere rağmen şişlikte gerileme olmayan olgularda kese cerrahi olarak çıkarılır.

 

Olekranon bursitisinde ameliyat genel anestezi ile mi yapılır?

Dirsekte bursitis olgularında kesenin çıkarılması için sıklıkla kolun uyuşturulması yeterlidir. Ancak kooperasyonu zayıf ve ameliyat ortamında rahat olmayan hastalarda genel anestezi yapılabilir.