Ortopedi ve Travmatoloji
Ortopedi ve Travmatoloji
Prof.Dr. Bülent AKSOY
Randevu AL
Randevu AL
Cerrahi

Tenisçi ve Golfçü Dirseği

TENİSÇİ VE GOLFÇÜ DİRSEĞİ

golfers-elbow_sag

 

TENİSÇİ VE GOLFÇÜ DİRSEĞİ

Tenisçi dirseği dirsek dış kısmındaki çıkıntı çevresinin ağrılı bir hastalığıdır. Tenis oynayanlarda sık görüldüğü için bu isim verilmiştir. Ağrı dirsek dış tarafından aşağı doğru yayılır. Ağrıyı özellikle yakalama hareketi ve ağırlık kaldırma arttırır.

Golfçu dirseği aynı problemin dirseğin iç kısmında olanıdır. Aslında sporcu olmayan kişilerde de bu hastalıklar oldukça sık görülür.

Her iki rahatsızlık da tekrarlayıcı bilek hareketlerinin sonucudur. Önkol kaslarının aşırı kullanılması sonucu kasların dirsek içi ve dışındaki çıkıntılara yapışma yerlerindeki tendonlarında küçük yırtıklar oluşur. Zorlanma devam ettikçe yırtık tam iyileşmeden ödemli bir hal alır. Tenis, golf dışında boyacılık, tornavida-çekiç kullanma gibi birçok aktivitede bu tür zorlanmalar olabilir.

Dirsek iç veya dışında bir hassasiyet gelişir ve bu ağrı koldan aşağı doğru yayılırsa derhal neden olan hareketi durdurup doktora başvurunuz. Bu aktiviteyi durdurmanız oluşan küçük yırtığın iyileşmesine izin verir. Spor sırasında olduysa tekniğinizi ve kullandığınız donanımları gözden geçirmeniz gerekir.

 

Tedavi

İlk olarak kolu dinlendirme, buz uygulaması, ödem giderici ilaç kullanımı önerilmektedir. Ani ve şiddetli başlangıç gösteren hastalarda alçı veya hazır ateller dinlendirme amacıyla diğer tedavilerle beraber kullanılabilir. 2–3 hafta içinde o bölgeye kortizon temelli enjeksiyonlar .