Ortopedi ve Travmatoloji
Ortopedi ve Travmatoloji
Prof.Dr. Bülent AKSOY
Randevu AL
Randevu AL
Cerrahi

De quervain sendromu

DE QUERVAİN SENDROMU

de-quarvain

 

DE QUERVAİN SENDROMU

 

De Quervain Hastalığı Nedir?

Başparmak tabanında, el bileğinin başparmağa bakan kenarına gelen kısmındaki kirişlerin (tendon) inflamasyonu ve şişmesi sonucu oluşan ağrılı bir klinik tablodur. Şişen tendon ve kılıfları (tenosinovyum) geçtikleri dar tünellerde sıkışıp sürtünerek başparmak ve el bileği hareketlerinin ağrılı ve kısıtlı olmasına neden olur.

 

De Quervain Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

  • Çok kullanma, tekrarlayıcı zorlamalar, ağır kaldırma aktiviteleri ve romatoid artrit gibi bazı inflamatuar hastalıklar hastalığı başlatabilir.
  • Bahçe işleri gibi uğraşılar, tenis gibi zorlayıcı sporlar De Quervain hastalığına neden olabilir.
  • Yeni anne / anneanne olan bayanlarda bebeğin kaldırılması ve taşınması tekrarlamaları neden olabilir.

 

De Quervain Hastalığında Şikayetler Nelerdir?

  • El bileği üzerinde başparmak hizasında, başparmağın tendonları üzerinde ağrı olur.
  • Ağrı başparmağın üzerine doğru yayılabilir.
  • Başparmak ve el bileği hareketleri günlük yaşamda zorlaşır.
  • Ağrılı yerde bir şişlik dikkati çekebilir.
  • Şişliğin üzerine basmakla, el ve başparmak hareketleri ile veya zorlayıcı kavrama ve döndürme hareketleri sırasında ağrı artabilir.

 

De Quervain Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?

Muayene sırasında ağrının yeri şüphe uyandırır.Başparmağın avuç içine alınıp yumruk yapılması ve daha sonra el bileğinin küçük parmak tarafına doğru bükülmesi ile şişen başparmak tendonları gerileceği için bir ağrı oluşur. Bu bulgu De Quervain tenosinoviti tanısı için tanı koydurucudur. Nadiren manyetik rezonans görüntüleme gibi incelemeler gerekebilir.

 

De Quervain Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi genellikle başparmağı istirahat ettiren bir atel kullanımı ile başlar. İnflamasyonu azaltmak için buz uygulaması yapılabilir. Şikayetler devam ederse anti-inflamatuar ilaçların alınması veya lokal olarak uygulanması ile inflamasyon azaltılmaya ve dolayısı ile ağrı giderilmeye çalışılır. Fizik tedavi yöntemlerinden faydalanılabilir. Eğer De Quervain tenosinoviti tüm konservatif tedavi yöntemlerine rağmen devam ederse cerrahi yöntem gerekebilir.

De Quervain cerrahisi genellikle yatışsız (out-patient) bir ameliyattır. Söz konusu tendonların sıkıştığı dar tünel açılarak hem tendonların sürtünmesine bağlı oluşan ağrı ortadan kaldırılır, hem de tendonlar rahatladığı için başparmak hareketleri kolaylar. Ameliyattan sonra hemen başparmak ve el bileği egzersizlerine başlanır. Dikişler 12-14 gün sonra alınır. İyileşme hastanın yaşına, genel sağlık durumuna, şikâyetlerin ciddiliğine ve başlangıç zamanından beri geçen süreye bağlı olarak her hastada farklı olmasına rağmen 3-4 hafta sürer. Ağır işler ve zorlayıcı hareketler 4-6 hafta önerilmez. Ameliyat sonrası fizik tedavi uygulaması gerekli olabilir.