Ortopedi ve Travmatoloji
Ortopedi ve Travmatoloji
Prof.Dr. Bülent AKSOY
Randevu AL
Randevu AL
Cerrahi

El bileği kırıkları

EL BİLEĞİ KIRIKLARI

el-bilegi-kirik

EL BİLEĞİ KIRIKLARI

 

El Bileği Kırıkları Nasıl Olur?

El bileği kırıkları; Motorsikletten, bisikletten, yüksekten düşme yada taşıt kazaları  gibi pek çok sebepten dolayı oluşabilir. En çok ise  düşme sırasında açık el üzerine yüklenme ile gerçekleşir.. distal radius kırıklarını bir çoğu  el bileğinın dış kısmına doğu açılanma yapar. Bu tip kırıklar Colles kırıkları olarak sınıflandırılır. Eğer el bileği aşağı bükükken el bileği üstüne düşme olursa distal radius kırığı avuç içine doğru açılanma gösterir.

 

Fizik Muayene ve Tanı:

El bileğinde ağrı, hemen gözlenen şişlik, el bileğini oynatamama ve diğer elle kırık el bileğini sabitleme ihtiyacı ve el bileğinin diziliminde şekil bozukluğu görülür.El bileği kırıklarında tanı fizik muayene ve radyolojik olarak koyulur. Eklem içine uzanan kırıklarda eklem içinde basamaklaşma, çökme olup olmadığını belirlemek için Bilgisayarlı Tomografi tetkiki istenebilir.

 

El Bileği Kırıklarında Tedavi

Dizilimi bozulmamış, kırık uçlarında ayrışma ve yer değiştirme olmayan distal radius-ulna kırıkları alçı ile tedavi edilirler. Alçı yaklaşık 6 hafta süre ile kalır. Kırık uçlarında kayma, açık kırık (açık yara varlığı), durumunda redüksiyon dediğimiz kırık uçlarının diziliminin sağlanması gerekmektedir. Bu işlem genellikle ameliyathane şartlarında skopi eşliğinde yapılır.

Hastaya; lokal, bölgesel veya genel anestezi uygulanılır. Reduksiyonu takiben dışarıdan 2 adet ince çivi şeklinde telle kırık uçları sabitlenerek daha sonradan kayması önlenir ve tekrar alçı uygulanılır. Eğer kırık redükte olmuyorsa, kırık açık kırıksa veya eklem içi kırıksa açık cerrahi ile kırık redükte edilir ve tercihen kilitli plak ile tespit edilir. Açık kırıklar da özellikle yumuşak doku defekti mevcutsa eksternal fiksasyon yöntemi ile de tedavi uygulanabilir.