Ortopedi ve Travmatoloji
Ortopedi ve Travmatoloji
Prof.Dr. Bülent AKSOY
Randevu AL
Randevu AL
Cerrahi

Karpal tünel Sendromu

KARPAL TÜNEL SENDROMU

carpal_tunnel2

 

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR ?

El bileğinin iç kısmında karpal tünel adı verilen  boşluk alanda 9 tendon ile berabar Median sinirbulunur. Median Sinirin bu alan içinde sıkışması ya da  basıya uğraması ile meydana gelen rahatsızlıkların hepsine  karpaltünel sendromu denir. Henüz kesin bir sebebi yoktur. Karpal tünelin herhangi bir sebepten dolayı karpal tünelin  daralması sonucunda sinir üzerinde basınç artışına bağlı olarak  semptomların(belirtilerin) ortaya çıkmasıyla sonuçlanır.. Tünelin iskeletini  meydana getiren transvers karpal ligamandaki kalınlaşmaya bağlı olarak , tünel içindeki tendon  kılıflarının şişmesi, tünel içinde daralmaya neden olan kitleler, hamilelik ve bazı hormonal değişiklikler bu sendroma en sık yol açan sebeplerdir.

Karpal tünel sendromu, çoğunlukla ağrı, el işleri yaparken çabuk yorulma, başparmak, işaretparmağı, orta parmak ve yüzük parmağında uyuşma ve hissizliğe yol açar. Başparmağıntabanındaki kas tepeciğinde erime görülebilir. Belirtilerin özellikle akşamları olması veya artması tipiktir. İleri olgularda tüm güne yayılmaya başlar.Tanı çoğunlukla nöroloji uzmanlarınca yapılan EMG (Elektromyografi) testi ile konur.Şüphelenilen durumlarda eski kemik kırıklarını veya muhtemel kitleleri ortaya çıkar mak için ilave radyolojik tetkikler gerekebilir.

 

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı olgularda, el bileği splintleri semptomları hafifletebilir veya ortadan kaldırabilir. Steroid enjeksiyonları da sinir etrafındaki şişlikleri azaltarak semptomların gerilemesine yardımcı olabilir.Birkaç ay süresince geçmeyen, konservatif önlemlere rağmen devam eden karpal tünel sendromlarında ameliyat gerekir. Avuç içi – el bileği arasında yapılan bir kesi ile karpal tünele ulaşılır ve tünelin çatısını oluşturan transvers karpal ligaman serbestleştirilir. İlerlemiş olgularda median sinirin kalınlaşmış sinir kılıfına da mikroskop altında nöroliz (sinir serbestleştirilmesi)yapmak gerekir. Böylelikle sinir etrafındaki basınç ortadan kaldırılmış olur. Seçilmiş olgularda endoskopik karpal tünel cerrahisi(kapalı yöntem) de uygulanabilir.